Často kladené otázky

Betonové výrobky. Časté otázky.

není lepší mramor, kámen nebo žula?

Hlavní předností betonu je způsob jeho vzniku. Beztvarou betonovou směs můžeme odlévat do formy a tím ji téměř libovolně tvarovat. To se žulou, mramorem ani kamenem provádět nelze. Odlévané pracovní desky opatřené vnitřní ocelovou armaturou se ani při použití "hrubé síly" nezlomí a nerozbijí. Zkuste praštit železnou palicí do žulové nebo mramorové desky. Rozletí se na kusy! Betonová deska sice při takovém brutálním útoku praskne, ale díky armatuře drží stále pohromadě. Praskliny pak můžeme zalepit, zatmelit, přebrousit, povrch vylěštit a repasovat do původního stavu. Žula, kámen, mramor nejsou ani lepší ani horší, jsou prostě jiné.

kuchyňské desky a horké nádobí?

I přesto, že betonové desky odolávají teplotám do 220°C, nedoporučujeme odkládat horké předměty přímo na ně. V důsledku tepelného šoku může dojít k poškození ochranné vrstvy, vzniknu drobných prasklin v materiálu a následně skvrn. Doporučujeme používat krájecí desky nebo zapuštěné kovové odkládací lišty.

kuchyňská deska a kyselé tekutiny?

Víno, citrónová a ovocná šťáva, ocet, cola, to vše jsou běžně se v kuchyni vyskytující kapaliny, které mají jedno společné. Obsahují kyseliny (vinnou, citrónovou, jablečnou, octovou, fosforečnou) a většinou i přírodní barviva (antokyany, kuler). Řádně udržovaná pracovní deska je vůči těmto látkám odolná, ale neuzavřený beton je pórovitý a nasákavý podobně jako vápenec a mramor. Poškozením ochranné vrstvy v něm vznikne brána pro vstup těchto agresivních látek, které pak mohou s betonem chemicky reagovat a vpít se do něj. Proto raději rozlité tekutiny včas utírejte.

betonová deska jako řezná plocha?

Betonové kuchyňské linky sice mají vysokou tvrdost povrchu, ale ten je kvůli nasákavosti betonu několikrát napouštěn a navoskován. Při krájení a úpravě potravin přímo na kuchyňské desce může dojít k narušení této ochranné vrstvy a tím ke vzniku škrábanců a skvrn z nasáknutých tekutin. Navíc budete zbytečně tupit svůj nůž. Raději používejte pracovní podložky (dřevo, sklo, plast).

beton na slunci, dešti, v mrazu?

Nejrozšířenějším stavebním materiálem pro venkovní použití na celém světě je beton. Avšak vyleštěné a pigmentované betony vyžadují více pozornosti. Účinky slunce, deště a mrazu mohou degradovat leštěný povrch, jestliže se o něj majitel nestará. UV paprsky ze slunečního záření dokáží zeslabovat některé druhy pigmentů. Naše firma používá pigmenty vhodné pro exteriér. Betonové výrobky je dobré mimo sezónu používání chránit před povětrnostními vlivy. Doporučujeme je zakrýt např. polyetylenovou bublinkovou folií. Nepoužívejte pěnový polystyren, který může k betonu přimrznout. beton v koupelně,

jako barový pult nebo stůl?

Samozřejmě, že ano. Beton je přece úžasný přírodní materiál, volající po svém ztvárnění a zviditelnění.

 

Novinky